انواع سی دی و نرم افزار های جدید

      لینک های داغ

 
   
  


 

وب گشت:: اخبار روز :: تهران مانیا :: نسل جوان :: بالاشهر :: ایران من
امواج :: هفت ستاره :: طنز ::قیمت گوشی :: ایران شادی :: خنده :: دنیای خنده

پزشکي(سلامتي و بهداشت) :: رژيم و انواع رژيم

موضوع: چه غذاهايي چاق مي کنند؟

داشتن اطلاع در مورد مقدار انرژي غذاها بسيار مهم است و گاهي همين اطلاعات بيش از رژيم غذايي به شما کمک مي کند. بايد بدانيد که غذاها داراي مواد مختلفي هستند. بعضي از اين مواد مي توانند در بدن بسوزند و به انرژي تبديل شوند. بعضي از مواد هنگام سوختن انرژي بيشتري آزاد مي کنند. اين مواد بيش از هر چيزي باعث چاقي مي شونمد. غذاهايي هم که داراي اين مواد هستند، بيشتر از ساير غذاها، باعث اضافه شدن وزن مي گردند.چربي و کربوهيدرات دو ماده اي هستند که در بدن انسان بيش از هر ماده اي انرژي توليد مي کنند و باعث چاقي مي شوند. بنابراين غذاهاي حاوي چربي و کربوهيددرات باعث چاقي مي شوند. هر چند که پروتئين هم توليد انرژي مي کند و انرژي توليد شده از پروتئين نسبت به کربوهيدرات بيشتر است ولي معمولا پروتئين در بدن انسان نمي سوزد و به انرژي تبديل نمي شود، بلکه در کار ساخت عضلات و ... به کار مي رود. با توجه به اين مطلب چربي و کربوهيدرات غذاهاي چاق کننده مي باشند که يک فرد چاق بايد آنها را شناسايي کند.
چربي براي همه شما آشناست. گاهي اين چربي کاملا مشخص است مانند روغن، کره، خامه، مارگارين ولي گاهي اين چربي خود را مخفي کرده است. به طور مثال تخم مرغ، شير، پنير، پسته، گردو، بادام، تخمه کدو، تخمه آفتابگردان، غذاهاي سرخ شده و ....داراي چربي هستند.
شخصي که مي خواهد لاغر شود بايد خوردن غذاهاي داراي چربي را بسيار کم کند. براي کم کردن ميزان چربي مصرفي بايد از خوردن غذاهايي که روغن زيادي دارند خودداري کنيد. غذاهاي سرخ شده در روغن، نان روغني، خامه، کره، ته ديگ و ... غذاهاي بسيار چربي هستند که مصرف آنها بايد قطع شود. فرد چاق بايد از شيرهاي کم چربي، ماست کم چربي، پنير کم چربي و گوشت کم چربي استفاده کند. يک فرد چاق بايد هميشه مواظب غذاها باشد.
کربوهيدرات که يکي ديگر از موارد چاق کننده است شامل قند و نشاسته مي باشد. همه موادي که شيرين هستند داراي قند مي باشند. قند، شکر، پولکي، نبات، مربا، عسل، آب نبات، شکلات، سوهان، بستني، نوشابه، حلوا، شيره، خرما و هر چيزي که شيرين است داراي قند مي باشد و چاق کننده است. بنابراين گاهي يک شخص فکر مي کند که چيزي نخورده است و مي گويد که هيچ چيز نخورده ام در حالي که يک ليوان چاي با چهار حبه قند خورده است و نمي داند که همين حبه هاي قند که چيزي به حساب نمي آيند باعث چاقي او مي شوند فردي ديگر ممکن است رژيم غذايي بگيرد ولي روزانه نوشابه به رژيم خود اضافه کرده است و فکر مي کند که نوشابه آب است و اثري ندارد، در حالي که نوشابه به علت داشتن قند، انرژي زيادي دارد و باعث شده است که رژيم فرد بي اثر شود.
موادي که داراي نشاسته هستند عبارتند از: انواع نان، آرد گندم و غذاهايي که از آن تهيه مي شود، برنج، آرد برنج و غذاهايي که از آن تهيه مي شود، ذرت، جو، غلات بو داده، ماکاروني، باقلا، سيب زميني، عدس، نخود، لپه، لوبيا، بيسکويت و کيک.
مهمترين آنها نان، برنج، سيب زميني و ماکاروني مي باشند. بنابراين ممکن است يک فرد چاق بگويد من که چيزي نخورده ام، فقط يک نان خشک و خالي خورده ام. ولي اکنون مي داند که همين نان خشک و خالي خيلي بيشتر از يک سيخ کباب باعث چاقي او مي شود.اکنون که معلوم شد چه غذاهايي باعث چاقي مي شوند، مصرف آنها را کم کنيد و به جاي آن از ميوه و سبزي استفاده نمائيد. هنگام استفاده از ميوه، آنهايي را به کار ببريد که کمتر شيرين هستند.
انرژي با واحدي به نام کيلوکالري سنجيده مي شود. در اين قسمت انرژي تعدادي از مواد غذايي گفته مي شود تا متوجه باشيد که مقدار انرژي غذاها چه اندازه است و متوجه غذاهاي پرانرژي باشيد و بدانيد که هر لحظه چه مقدار انرژي به بدن خود مي رسانيد. مقدار انرژي گفته شده براي صدگرم از ماده غذايي مي باشد.

مطلب بعدی   ::  مطلب قبلی

   
  
تقشه سایت