انواع سی دی و نرم افزار های جدید

      لینک های داغ

 
   
  


 

وب گشت:: اخبار روز :: تهران مانیا :: نسل جوان :: بالاشهر :: ایران من
امواج :: هفت ستاره :: طنز ::قیمت گوشی :: ایران شادی :: خنده :: دنیای خنده

پزشکي(سلامتي و بهداشت) :: چاقي و لاغري

موضوع: چگونه لاغر شويم؟

اگر عزمتان را جزم كرديد لا غر شويد, بايد علا وه بر كم كردن كالري غذاهاي مصرفي با ورزش هاي متنوع نيز مقداري از كالري هارا بسوزانيد.
پياده روي براي يك زمان معين و در يك فاصله معين پس از چند روز خسته كننده مي شود , سعي كنيد به ورزش خود تنوع دهيد.

مي توانيد پس از هر 5 دقيقه پياده روي , يك دقيقه بدويد و حتي مي توانيد سرعت آن را هم در هر دوره كم و زياد كنيد.

البته اگر براي ورزش شنا را ترجيح مي دهيد, مي توانيد نوع شنا و سرعت آن را تغيير دهيد.

باورش مشكل است ولي با در دست گرفتن يك توپ كوچك انعطاف پذير و فشار دادن آن در طول روز نيز مي توانيد كالري بسوزانيد.

همچنين بايد آب بيشتري بنوشيد و در فضاي باز ورزش كنيد.

شايد اين به علت هواي آزاد يا تابش خورشيد باشد كه در بيرون خانه انرژي بيشتري براي ورزش كردن پيدا مي كنيم و كالري بيشتري مي سوزانيم .

مصرف ادويه نيز براي سوزاندن كالري مفيد است زيرا ادويه موجب افزايش متابوليسم بدن مي شود.

نوشيدن چاي سبز و قهوه نيز به شما در اين راه كمك مي كند.

همچنين به جاي سه وعده غذايي سنگين در روز آن را به پنج وعده تقسيم كننده ولي حجم آن را كم كنيد و مصرف پرتئين را غافل نشويد.

و اينكه در تمام مدت به خود انرژي دهيد كه " مي توانيد " .چگونه بخوريم كه لاغر بمانيم؟!


محققان علوم تغذيه به اين نتيجه دست يافتند كه بهترين راه براي كاهش وزن، رعايت رژيم غذايي مناسب بدون ترك و نخوردن مواد غذايي دلخواه فرد است. بسياري از افراد چاق به هنگام مراجعه به پزشك تغذيه از اين ناراحت هستند كه مبادا از خوردن مواد غذايي دلخواه خودشان منع شوند. از اين رو اكثر اين دسته از افراد از مراجعه به پزشك صرفنظر مي كنند. اما بايد اين نكته را متذكر شد كه امروزه با به كارگيري روش هاي مناسب درمان چاقي، مي توان خورد و لاغر شد. بهترين راه مصرف مواد غذايي كم كالري و كم چرب و استفاده از موادمغذي جايگزين است. بسياري از غذاهاي پركالري كه امروزه مورد مصرف قرار مي گيرند شامل: انواع چيپس ها، بيسكوييت ها و چوب شور و كراكرها هستند و مصرف زياد اين مواد، سبب چاقي مي شود. از اين رو پزشكان و متخصصان توصيه مي كنند، حدالامكان از اين مواد غذايي كمتر استفاده شده و پس از خوردن غذاهاي اصلي آنها را مصرف كنيم. بهتر است از انواع سوپ ها و سبزيجات پخته و يا خام در رژيم غذايي روزانه استفاده شود، چرا كه آب موجود در اين غذاها، چربي هاي زايد و موجود در ديگر غذاها را از بين مي برد و حلال آنها است. مصرف آبگوشت و يا سالاد از هرنوع سبزي كه مورد رضايت و ميل مصرف كننده باشد به عنوان پيش غذا بهترين راه لاغر شدن استازروغن ماهي براي كاهش وزن كمك بگيريد


بررسي دانشمندان استراليايي نشان مي دهد اسيدهاي چرب موجود در ماهي كه تاثير پيري را بر مغز انسان كاهش مي دهند, چنانچه دركنار ورزش متعادل مصرف شوند به كاهش وزن هم كمك مي كنند.

اين پژوهشگران معتقدند امگا سه موجود در روغن ماهي جريان خون به عضلات را هنگام ورزش بهبود ميبخشد و به سوزاندن چربي كمك مي كند


سالاد بخوريد چاق نشويد


كارشناسان امور تغذيه، خوردن سالاد كم كالرى پيش از غذا و نان سبوس دار را براى جلوگيرى از چاقى توصيه مى كنند.

سالاد كم كالرى سالاد بدون سس است، سالاد همراه با سس 400 كالرى چربى دارد كه كالرى آن 17 درصد بيش از غذاى اصلى است.

به گفته پژوهشگران، سالادها با طعم هاى مختلف را بايد با نوعى چربى زودهضم خورد تا مواد معدنى سالاد جذب بدن شود و روغن زيتون گزينه مناسبى است.

بسيارى بر اين باورند كه اگر سالاد زياد بخورند، چاق مى شوند، در حالى كه سالاد بدون سس براى كم كردن اشتها غذاى بسيار مناسب و سالمى است.

پژوهشگران اعلام كردند: سالادهايى كه با آبغوره، سركه و آبليمو طعم مى گيرد، سالم ترين و مغذى ترين نوع سالاد است.

اين طعم ها سبب جذب بيشتر مواد ويتامينى و پروتئينى موجود در مخلفات سالاد مانند كاهو، هويج، گوجه، نخودفرنگى و خيار مى شود.

سس هاى موجود با طعم هاى مختلف علاوه بر چاقى كاذب سبب تنگى شريان ها، بيمارى هاى معده و پوستى مى شود حتى خوردن بسيارى از آنها در سالن هاى غذاخورى مسموميت هاى غذايى به همراه مى آورد.چگونه وزن خود را كاهش دهيم؟
رژيـم هاي متفاوت به منظور كاهش وزن تاثيرات متفاوتي را نير بر روي افراد مختلف دارند. شما تنها در صورتي قادر خـواهيد بود وزن خود را كاهـش دهـيـد كـه از رژيـم هـايي اسـتـفاده كـنيد كه همراه با نرمش و ورزش بوده و در برابر تغييرات زندگي روزمره، انعطاف پذيري داشته باشند.


آيا فرمول خاصي وجود دارد؟


ديــده ميشود كه در دوره هاي مختلف، رژيمهاي متفاوتي مـــد مي شوند و وعده كاهش وزن هاي چشمگيري را به مـردم مي دهند، اما متاسفانه اغلب اين نوع رژيم ها جز اينكه مردم را در نا اميدي رها كنند، چيز ديگري در بر ندارند. خيلي سخت مي توان گفت كه كاهش وزن يك فرمول خاص دارد. به عبارت ديگر نمي توان ادعا كرد كه يك رژيم غذايي خاص وجود دارد كه با به كارگيري آن تمام افراد مي توانند وزن خود را كاهش دهند، بايد توجه داشت كه هر كس نيازمند رژيم غذايي مطابق با عملكرد بدن خودش است. براي بدست آوردن بهترين نتيجه بايد توجه خود را بر روي استراتژي هايي كه مختص بدنتان است، متمركز كنيد. در وحله اول مي بايست پاسخ سوالات زير را مشخص كنيد: علت چاقي چيست؟ ميزان جديت مشكل شما در چه حدي است؟ و آيا اين امكان وجود دارد كه مشكلات ديگري را براي سلامتي در كنار خود به وجود آورد؟(مثل ديابت، فشار خون و يا افسردگي). پزشكاني كه بيماري چاقي را در راس مطالعات خود قرار داده اند، به اين نتيجه دست پيدا كرده اند كه با طرح ريزي درمان هاي متناوب حول محور فاكتورهاي ذكر شده، بيماران شانس زيادي را براي كاهش وزن پيدا كرده و همچنين مي توانند وزن خود را تا مدت ها در همان حد نگه دارند.


يا كمتر بخوريد يا ورزش كنيد


كسي كه از كودكي دچار چاقي مزمن بوده و پدر و مادر او هم چاق بوده اند، از نظر ژنتيكي، زمينه براي چاقي او كاملا مهيا است و كمتر اتفاق مي افتد كه بتواند با رژيم غذايي و يا رفتن به باشگاه ورزشي وزن خود را كاهش دهد. اين افراد بايد تحت نظارت مستقيم پزشك قرار بگيرند و با اتكا به راهكارهاي پزشكي از قبيل داروي هاي كاهش وزن و يا جراحي معده، وزن خود را پايين بياورند.


از سوي ديگر افرادي كه تنها به دليل عوامل زيست محيطي، چاق شده اند، مي توانند با اتكا به رژيم هاي غذايي مناسب و ورزش و نرمش، وزن خود را كاهش دهند. اما متاسفانه اين روزها اغلب افراد معمولا تحت تاثير شديد غذاهايي با كالري بالا قرار دارند و همچنين وقت كافي براي رفتن به باشگاه ورزشي را نيز ندارند. اگر شما هم در يك چنين موقعيتي قرار گرفته ايد، نا اميد نباشيد، اين شانس وجود دارد كه از طريق برنامه ها و دستوراتي كه با رضايت آنها را مي پذيريد، شيوه غذا خوردن خود را تغيير داده و ورزش كردن را در برنامه هفتگي خود بگنجانيد.


كليه دست آوردهاي اصولي براي كاهش وزن، همگي به اين نقطه ختم مي شوند كه بدن بايد تعادل انرژي خود را حفظ كند. به همين دليل براي لاغر شدن بايد كاري كنيد كه بدنتان انرژي (كالري) بيشتري، نسبت به مقداري كه جذب مي كند، مصرف مي كند. تحقيقات اخير دپارتمان كشاورزي آمريكا در زمينه كاهش وزن به اين نتيجه دست پيدا كرده اند كه بهترين رژيم هاي غذايي آنهايي هستند كه ميزان كالري جذب شده را در افراد چاق به پايين ترين ميزان خود كاهش مي دهند. به عبارت ديگر براي كاهش وزن شما بايد ميزان انرژي جذب شده بدن از ميزان انرژي مصرفي كمتر باشد. براي ثابت نگه داشتن وزن نيز بايد ميزان انرژي مصرفي و انرژي ذخيره شده يكسان باشند. اگر ميزان انرژي گرفته شده بيش از انرژي مصرفي باشد، فرايند افزايش وزن از نو شروع مي شود.


برنامه هاي مختلف غذايي


در جستجو براي انتخاب يك رژيم غذايي مناسب به طور حتم با انواع و اقسام مختلفي از برنامه ها غذايي مواجه خواهيد شد و اين امر انتخاب را براي ما اندكي دچار مشكل مي كنند. برخي از برنامه ها نسبت به بقيه داراي برتري هاي بيشتري هستند. دپارتمان كشاورزي آمريكا بر اين باور است كه اگرچه بسياري از رژيم هاي غذايي به شما كمك مي كنند تا وزن خود را كاهش دهيد، اما آن دسته از برنامه هايي كه بر روي مصرف متعادل گروه هاي مختلف غذايي تاكيد دارند، از نظر مواد مغذي و ويتامين ها غني تر هستند و براي استفاده در دراز مدت مفيد تر خواهند بود؛ و اگر مي خواهيد براي مدت زمان طولاني وزن خود را ثابت نگه داريد بهتر است از آنها استفاده كنيد.


به علاوه تحقيقات نشان مي دهند كه اگر وعده هاي غذايي زياد باشند، اما در هر وعده ميزان كالري جذب شده كنترل شده باشد و بتوانيد براي مدت زمان مقتضي آنرا اجرا كنيد به راحتي نتيجه مثبت خواهيد گرفت. اگر بتوانيد در برنامه روزانه خود وقتي را به تمرين هاي ورزشي و نرمش نيز اختصاص دهيد بسيار موثر هستند.


انجام چنين تغييراتي آنقدرها هم كه به نظر مي رسد، ساده نيستند؛ اما اگر اين اراده را داشته باشيد كه طبق آنها عمل كنيد مي توانيد به ميزان قابل توجهي از وزن خود را كاهش دهيد و مي توانيد براي مدت زمان يكسال و حتي بيشتر وزن خود را ثابت نگه داريد. اغلب در چند ماه اول افراد 10% از كل وزن بدن خود را از دست مي دهند و پس از آن مجددا مقداري وزن اضافه مي كنند. دليل اين افزايش وزن ناگهاني، تاثيرات "بازگرداننده بدن" است. عكس العمل طبيعي بدن در مقابل از دست دادن وزن اين است كه كاري كند تا وزن بدن را ثابت نگه دارد؛ اين امر را از طريق راههاي مختلف نظير كند كردن متابوليسم بدن و يا افزايش اشتها جبران مي كند. اما همواره به خاطر داشته باشيد كه حتي اگر نتوانستيد به ميزان وزن دلخواه خود دست پيدا كنيد به هر حال هر ميزان وزني كه كاهش دهيد به مشا كمك مي كند تا سلامت خود را حفظ كرده و بهتر بتوانيد از بيماري هاي وابسته به چاقي جلوگيري نماييد. از نظر علمي ثابت شده است كه استفاده از رژيم هاي غذاي كه از نظر ميوه جات و سبزي جات تازه غني هستند و همچنين نرمش هاي مكرر نه تنها از بروز چاقي جلوگيري مي كنند، بلكه از ابتلا به بيماري هايي نظير سرطان و بيماري هاي قلبي- عروقي نيز پيشگيري مي كنند.


دانشمندان در دانشگاه پزشكي هاروارد پرسشنامه اي را براي تشخيص دليل اصلي چاقي با هدف دست يابي به درماني موثر براي افراد چاق، تهيه كردند. در اين امتحان كه "دليل چاقي" را مبناي پرسش ها قرار داده بودند، كسب اطلاع مي كردند از اينكه دليل چاقي آيا به صورت ارثي و ژنتيك به آنها منتقل شده و يا به دليل مسائل محيطي ايجاد شده است. همچجنين پژوهشگران در سوالات خود به دنبال اين بودند كه آيا دلايل روانشناسي و اجتماعي نيز مي توانند نقشي را در چاقي بازي كنند يا خير. سپس بعد از پاسخ دادن به اين سوالات بيماران را بر حسب ميزان چاقي و چربي هاي اضافه ذخيره شده در بدن، دسته بندي مي كردند. زماني كه شما متوجه دلايل چاقي و ميزان شدت بيماري مي شويد .مطلب بعدی   ::  مطلب قبلی

   
  
تقشه سایت