انواع سی دی و نرم افزار های جدید

      لینک های داغ

 
   
  


 

وب گشت:: اخبار روز :: تهران مانیا :: نسل جوان :: بالاشهر :: ایران من
امواج :: هفت ستاره :: طنز ::قیمت گوشی :: ایران شادی :: خنده :: دنیای خنده

پزشکي(سلامتي و بهداشت) :: رژيم و انواع رژيم

موضوع: رژيم هاي لاغري و محاسبه وزن نرماليكي از مطالب بحث انگيز تغذيه، رژيمهاي لاغري است . شما افراد بسياري را مي شناسيد كه چاق هستند حتي شايد خود شما احساس مي كنيد اضافه وزن داريد. حدود 30 درصد از مردم دچار اضافه وزن هستند.

اين وزن ِ بيشتر از حد نرمال چگونه حاصل شده است؟ مطمئنا جواب مي دهيد با خوردن زياد ، نكته اي كه وجود دارد اين است كه گاهي ، افراد با زيادهروي دريك نوع ماده غذايي، مثل خوردن بيش از اندازه چربي دچار اضافه وزن مي شوند و گاهي كلا بيش از نيازشان غذا مصرف مي كنند و يا به عبارتي كالري اضافه دريافت مي كنند.

در هر صورت ما بايد بدانيم كه ، از مواد غذايي مختلف به چه ميزان مصرف كنيم تا هم نياز انرژي بدنمان تامين شود و هم املاح و ويتامينهاي ضروري آن را بدست آوريم.

بسياري از رژيمهاي لاغري كه اكنون در دسترس است و موجب كاهش وزن سريع مي شود فاقد پايه و اساس علمي است. رژيمهايي ارزشمند است كه فرد نيم تا يك كيلو در هفته كاهش وزن داشته باشد. بدين ترتيب به هيچ يك از ارگانهاي بدن لطمه اي وارد نمي شود.

ما شما را راهنمايي خواهيم كرد تا بدانيد چه ميزان بخوريد و چگونه خوش اندام بمانيد.

در رابطه با فعاليت و تاثير آن در تناسب اندام قبلا با هم صحبت كرديم . در مراحل بعدي نيز ورزشهايي را به شما آموزش خواهيم داد كه بتوانيد لاغري هاي موضعي ايجاد كنيد . براي از بين بردن بافت چربي ذخيره شده در بخشي از بدن ، تنها رعايت رژيم غذايي كارساز نيست . بلكه با انجام فعاليت هايي مناسب مي توان به مرور ، آن را كاهش داد.

امروزه چاقي يكي از نگراني هايي است كه گريبان گير بسياري از افراداست . ديده ايم كه حتي كودكان دبستاني هم در اين رابطه سخن مي گويند . تحقيقات انجام شده در اين زمينه نشانگر آن است كه ، حدود 20 درصد از كودكاني كه در وزن نرمال هستند گاهي از ترس چاق شدن، يكي از وعده هاي غذايي خود را حذف مي كنند و اين مساله اي است كه نياز به كنترل والدين دارد . مادر، از هنگام تولد كودك بايد توجه داشته باشد كه به كودك چه مي خوراند . بايد توجه كند كه كودك در سنين دبستان چاق است ، لاغر است يا نرمال است ودر مشاوره با يك كارشناس تغذيه در صورت وجود مشكل ، به حل آن بپردازد .

چاقي در سنين نوجواني نيزمساله اي است كه بايد به آن توجه شود . خصوصا دختران كه قبل از بلوغ ودر سنين بلوغ دچار اضافه وزن مي شوند ودرصورت عدم كنترل ، 25 درصد آنان در بزرگسالي به چاقي مبتلا مي شوند.

اكثر افراد در سنين بالا اضافه وزن پيدا مي كنند و اين امر در اين سنين بدليل كاهش فعاليت و كاهش طبيعي متابوليسم بدن ( سوخت انرژي )، طبيعي است و بالطبع بايد دريافت انرژي كاهش يابد چراكه در غير اين صورت چاقي عارض مي شود.

البته ، اين نكته قابل توجه است كه هر چه سطح درآمد خانوار پائين تر باشد چاقي بيشتر عارض مي شود كه مي توان دليل آن را كم اهميت بودن مساله كنترل وزن و كمبود اطلاعات دانست .

اما چه كسي را چاق مي دانيم؟

اينكه آيا فردي چاق است يا خير وچقدر اضافه وزن دارد مساله بسيار مهمي است . ممكن است فردي با وزن 65 كيلوگرم چاق محسوب شود ولي اين وزن براي ديگري ايده آل باشد . در علم تغذيه براي تعيين وضعيت سلامت جسماني افراد ، فاكتورها وروشهاي سنجش زيادي وجود دارد كه يكي از آنها وزن است . افراد در يك محدوده وزني سلامت هستند و اين محدوده به جنس ، سن و قد آنها بستگي دارد .

گاهي ما از اندام خود تصور اشتباهي در ذهن داريم ؛ مثلا فردي كه بسيار لاغر است با افزايش يك كيلوگرم احساس چاقي بيش از اندازه و احساس سنگيني مي كند و شروع به رژيم گرفتن مي نمايد وگاهي با بكار بردن يك روش غلط براي كاهش وزن ضربه هاي غير قابل برگشتي به بدن خود وارد مي كند .

بهترين روش تعيين وزن مناسب افراد تعيين وزن براساس قد است . قد يكي از فاكتورهاي مهم است زيرا با افزايش هر 1 سانتيمتر به قد افراد حدودا 1 كيلوگرم وزنشان افزايش مي يابد .

وزن ايده آل وزني است كه شما در آن وزن احساس راحتي وسبكي مي كنيد و ضعف و ناتواني باعث كاهش فعاليت عادي شما نمي شود .

ما به شما كمك مي كنيم تا وزن ايده آل خود را تعيين كنيد. پس ، پيگير مطالب آينده بخش رژيم هايلاغري باشيد .

تغذيه و تندرستي
'' چگونه وزن ايده آل خود را محاسبه كنيم ''
دانستيم كه وزن ايده آل چيست و به چه عواملي بستگي دارد. حال مي خواهيم بدانيم چگونه وزن ايده آل خود رامحاسبه كنيم . محاسبه وزن ايده آل روشهاي متفاوتي دارد. يكي از ساده ترين و مؤثرترين روشها ، استفاده از شاخص توده بدني'''' BMI است.

BMI يا شاخص توده بدني از اصطلاحات معروف علم تغذيه است. شما بوسيلهBMI ميتوانيد بدانيد كه آيا از لحاظ وزني در محدوده سلامت هستيد، داراي اضافه وزنيد و يا چاق هستيد؟

با استفاده از فرمولBMI مي توانيد به منظور زير برسيد:

(kg) وزن
BMI =

(m)2قد

BMI بدين صورت محاسبه مي شود كه وزن خود را بر حسب كيلوگرم بر مجذور قدتان با واحد متر تقسيم مي كنيد . عددي كه بدست مي آيدBMI نام دارد.

درصورتي كهBMI محاسبه شده :

كمتر از 5/18 باشد ، شما كمبود وزن داريد ولاغر هستيد

بين 5/18 تا 25 باشد ، شما نرمال هستيد و در محدوده سلامت وزني

بين 25 تا 27 باشد ، شما اضافه وزن داريد

بيش از 27 باشد، شما چاق هستيد

افراد چاق در معرض خطرات ابتلا به بسياري از بيماريهاي قلب و عروق ، فشار خون ، ديابت و غيره قرار دارند. يك فرد داراي اضافه وزن در مرز است و براحتي مي تواند با يك رژيم مناسب به محدوده سلامت وزني بازگردد .

با اين روش، شما وضعيت وزني خود را تعيين كرديد و دريافتيد كه در كدام گروه قرار داريد . اگر در گروه سلامت هستيد به شما اين نويد را مي دهم كه مي توانيد عمري طولاني تر داشته باشيد و اگر ازدو گروه :اضافه وزن يا چاق هستيد، به شما كمك خواهم كرد تا خود را به وزن ايده آل برسانيد و به عوارض ناشي از چاقي كه در مبحث ديگري بيان خواهد شد دچار نشويد.

اما وزن ايده آل ما چقدر است؟

همانطوري كه بيان شد وزن ايده آل به عوامل زيادي بستگي دارد، يكي از مهمترين آنها سن مي باشد. با افزايش سن، به طور طبيعي ميزان چربي ذخيره اي بدن بالا مي رود وBMI افزايش مي يابد.

از اينرو با استفاده از جدول سن ،BMI مناسب گروه سني خود را بيابيد .

BMI گروه سني
22

23

24

25

26

27
24-19

34-25

44-35

54-45

64-55

65 به بالا
ابتدا با استفاده از جدول سن،BMI مناسب گروه سني خود را بيابيد.

سپس با استفاده از فرمول BMI، وزن ايده آل خود را بيابيد . شماBMI مناسب سن خود را مي دانيد، قدتان را نيز مي دانيد پس در فرمول قرار دهيد:

2قد * BMI = وزن ايده آل

اكنون كه وزن ايده آل خود را دانسـتيد مي توانيد دريابيد كه چه ميزان اضافه وزن يا كمبود وزن داريد .

اگر علاقمند هستيد كه به تناسب وزن برسيد و اراده اي قوي داريد با پيگيري مطالبي كه ارائه خواهد شد شما را ياري خواهيم كرد تا به هدفتان برسيد.نكتهدرصورتي كه قدتان را به طور دقيق نمي دانيد متري را از فاصله 50 سانتي متري زمين به صورتي كه صفر آن پايين باشد روي ديوار نصب كرده ، به ديوار تكيه دهيد به نحوي كه پشت پايتان، باسن، كتف و پس سرتان بر ديوار مماس باشد و از فردي ديگر بخواهيد بوسيله خط كشي كه به صورت افقي روي سرتان قرار داده عدد روي متر را بخواند. آنرا با 50 جمع كنيد و اندازه قدتان را بدست آوريد .

تغذيه و تندرستي
رژيمهاي لاغري
عوارض ناشي از چاقي
دانستيم كه چاقي به معناي افزايش وزن ، بيش از استاندارد وزن بر اساس قد است . بروز چاقي عوارض بسياري را به دنبال دارد . بزرگسالان چاق در معرض بسياري از بيماريهاي مزمن مي باشند. چنانچه وزن فرد 20 درصد از وزن ايده آل بيشتر شود، خطر بروز فشار خون ، بيماري هاي قلب و عروق ، چربي خون وابتلا به مرض قند افزايش مي يابد . از سوي ديگر ، چاقي زمينه ساز بروز مشكلات موضعي نظير زانو درد ، كمر دردهاي شديد، سنگ صفرا و بعضي بيماريهاي تنفسي مي باشد.

تحقيقاتي كه طي 4 سال در ايالات متحده انجام گرفت ، بيانگر آن است كه وقتي*BMI افراد بالاتر از 27 و 28 است ، دو برابر بيشتر به عوارض ناتواني در حركت و درد در اندامها مبتلا مي شوند. همچنين مطالعاتي كه بر روي حيوانات صورت گرفته، نشانگر كاهش سطح ايمني و كاهش مقاومت در برابرعفونت در حيوانات چاق است. پژوهشهايي كه در مورد انسان انجام گرفته ، نشان مي دهد كه افزايش بروز سرطان با چاقي ارتباط مستقيم دارد.

بروز بعضي اختلالات مزمن با يكديگر را سندرمX نامگذاري كرده اند. بدين ترتيب كه سندرمX زماني به وجود مي آيد كه فرد دچار عدم تحمل گلوكز و مقاومت در مقابل انسولين ( كه پله اول ابتلا به ديابت است) ، افزايش فشار خون و افزايش چربي خون مي گردد همه اين عوارض را مجموعا سندرمX گويند كه بروز آن ارتباط مستقيم با چاقي در منطقه شكم دارد .

اين نمودار كه مطابق با وزن بر اساس قد تنظيم شده است ، نشان دهنده ميزان مرگ و مير در محدوده هاي متفاوتBMI است . مي بينيد كه در محدوده 20 تا 25 كه سلامت وزني است ، ميزان مرگ و مير در كمترين حد است. با افزايشBMI (افزايش وزن )مرگ و مير بالا ميرود و به همين ترتيب كاهش زياد وزن يعني لاغري مفرط نيز موجب افزايش مرگ و مير زودرس ميش

مطلب بعدی   ::  مطلب قبلی

   
  
تقشه سایت